Нова тенденція чи необхідні зміни: чому бізнес обирає етичність?

Перегляди:  1 09.02.2021  


Нова тенденція чи необхідні зміни: чому бізнес обирає етичність?


2020 рік змінив правила для всіх гравців ринку: від світових до локальних. Не існує сфери, країни, людини, на яку б не вплинув локдаун, глобальна пандемія та соціальна й ринкова криза.








За даними глобальної дослідницької компанії Euromonitor International, яка оприлюднила середньостроковий прогноз для сільськогосподарських ринків, доходів і навколишнього середовища ЄС до 2030 року, в топ тенденцій споживання на десятиліття — орієнтація клієнта на ініціативи бізнесу, що призначені підтримувати «людей, планету, дохід». Близько 70% всесвітніх експертів очікують, що споживачі спиратимуться на «стабільність» компанії при виборі сервісу більше, ніж до часів COVID-19.







Такі прогнози повідомляють і дослідники ринку лондонської компанії Mintel: «Оскільки споживачі дедалі більше оцінюють складність проблем, з якими стикається світ, торгові марки мають можливість активно впроваджувати інновації у продукти та послуги, які допомагають їм боротися із сукупним впливом повсякденного життя. Від орієнтації на локальність та підтримки громад до підштовхування споживачів до поступового набуття кращих звичок, які мають великий і навіть потенційно глобальний ефект покращення».





cagefree09-с.jpg






Тенденція на «сталість» помітна й у звіті Європейської комісії 2021 року, який складено Генеральним директоратом з питань сільського господарства та розвитку сільських територій (DG AGRI) та Спільного дослідницького центру (JRC). Найбільш впливові тенденції, які могли б бути очевидними до 2030 року, включають


1) зниження споживання на душу населення, 


2) зниження виробництва на основі більш ефективних систем, разом із меншою кількістю тварин, та


3) зменшення експорту живих тварин. 


Птахівництво буде єдиним сектором, який чітко розшириться з точки зору виробництва, споживання та експорту.








Стійкість, з її екологічними, економічними та соціальними цілями, буде відігравати дедалі помітнішу роль на ринках м’яса ЄС як для виробників, так і для споживачів. Це може призвести до зменшення поголів’я худоби в ЄС, хоча модернізація, адаптація та інноваційні технології призведуть до більш ефективного виробництва.








У короткостроковій перспективі глобальна ситуація із захворюваннями, такими як спалахи та пізніше повторення африканського свинячого грипу (ASF) в Азії або поточна пандемія COVID-19, спричиняє багато невизначеності щодо світового попиту на м’ясо.








В Україні ринок змінюється у напрямку сталості вже деякий час. Директиви ЄС зі змінами у добробуті тварин на виробництвах наближуються до впровадження, тим часом Мінекономіки у листопаді 2020 року опублікувало новий проєкт «Про затвердження Вимог до добробуту сільськогосподарських тварин під час їх утримання», що фактично копіює нормативи раніше згаданих Директив ЄС, тобто дотягує українські стандарти до стандартів Європейського союзу. Для багатьох українських виробників це передвіщає зміни на власних виробництвах та трансформацію продукту.








Окрім політично обумовлених змін, є тенденції корпоративні, що часто рухаються швидше законодавчих. Експерти Cage-free Альянс поспілкувалися з представниками українських компаній, які вже активно працюють із темою сталості, корпоративної свідомості та покращення добробуту тварин у напрямку птахівництва.








Ашан Україна











Ашан розпочав продаж яєць від курей вільного вигулу у 2017 році, коли був запущений проєкт «Фермерські товари». Ми зверталися до всіх виробників яєць, які з нами співпрацюють, із пропозицією переходу на безкліткове утримання курей. Багато від кого отримали відповідь, що потенційно будуть готові перейти, однак не можуть назвати терміни. Були й такі, хто відповіли, що зараз не мають можливості повністю або частково перейти на cage-free. Потім отримали пропозицію від Ясенсвіт і одразу завели цю новинку на полиці Ашан. Зараз в нашому асортименті є локальні виробники яєць від курей вільного вигулу (м. Дніпро), національний постачальник — Ясенсвіт, позиція cage-free під власним брендом Ашан — Золота Пташка, а також одна позиція від невеликого фермерського господарства в магазинах Києва.





eggsfree-с.png





Ашан знаходиться у постійному пошуку такого товару. Перший пріоритет — заповнити цю позицію у відділі «Фермерські товари» — покриття всіх регіонів. І досі дуже мало виробників та пропозицій, особливо локальних. Що стосується індустріального виробництва — це насамперед готовність самих виробників переходити на вільне утримання курей.








Мета проєкту «Фермерські товари» — підтримати невеликі господарства та місцевих фермерів. Для цієї категорії діють «полегшені» умови, а також ритейлер супроводжує фермерів, допомагає налагодити логістику, оформити необхідні документи, якщо їх не вистачає.








Ми живемо у час, коли слово «гуманність» набуває дедалі більшого значення. Це поняття не обмежується повагою до людей, а стосується і ставлення до тварин, природи, усієї екосистеми та біорізноманіття. Забезпечення достойних умов праці співробітникам, добробуту тваринам на фермах, відмова від тестувань на тваринах у косметичній сфері — це основоположні принципи, що є не менш важливими, ніж боротьба з корупцією чи з бідністю і голодом.








Ми прагнемо, аби асортимент продукції Ашан був не тільки якісним та широким, але і відповідальним. Тому для нас є важливими питання простежуваності, етичності наших партнерів стосовно своїх співробітників, до процесів на виробництвах та до тварин, якщо мова йде про продовольчу сферу.











Klukva&brukva, Вікторія Пархоменко, 

рестораторка та лідерка київського осередка Slow Food Ukraine




 





При виборі постачальників для мене головне особисте знайомство. Я об’їхала всю Бессарабію і Закарпаття, Галичину, Черкаську, Полтавську, Вінницьку область і інші, перепробувала сотні сирів, риби, овочів, трав і спецій. З приводу підтримки тварин — від яєць фабричних ми давно відмовилися, додали ще більше вегетаріанських страв в меню, ввели день без м’яса, сповідуючи один з принципів Slow Food — Zero Waste (нуль відходів) — використання всіх частин тіла тварини, готуємо страви з субпродуктів — печінки, язика, шийки, хвостів.





parhomenkoviktoriya-с.png






Проблем з постачальниками яєць у нас ніколи немає, через те, що це давно вже друзі або соратники у Slow Food. До нового партнерства я завжди відкрита, фермери постійно пишуть мені й телефонують, щось відправляють на проби, кличуть у гості й на дегустації. Klukva & Brukva давно стала лабораторією всього українського.








Наші гості дуже цінують, що у нас в ресторані можна з’їсти Київський торт на білках вільних курей, поснідати шикарним омлетом або яйцем-пашот на домашньому бріоші. В останні кілька років ми спостерігаємо зростання обізнаності серед споживачів, для яких умови утримання сільськогосподарських тварин набувають все більшого значення.








Нікого не повинно дивувати, коли для продуктів, дуже схожих зовні (як і у випадку з яйцями), єдиною відмінною і конкурентоспроможною рисою брендів буде ставлення до соціальних проблем, етика, ідеологія.













ТМ «Світ Біо» (ТОВ «Либідь-К»), Тетяна Яблонська












Яйця free-range з’явилися пізніше органічних. Відвідуючи європейські країни, ми бачили цей приклад і розуміли, що так має бути й у нас. Тобто, можна сказати, що саме «Світ Біо» започаткував цей напрямок в Україні. Пишаюсь цим, адже це велика робота з вивчення теми, умов утримання, годівлі, стратегії продажів.








Ми розпитували фермерів, як вони продають свою продукцію. Але українські реалії відрізняються від європейських. Там фермер зосереджений тільки на виробництві, мережі ж самі приїздять за товаром. Дехто працює під торговою маркою певної мережі супермаркетів чи більшого яєчного бренду. Нам же довелося все робити самостійно, від розробки технологічних умов утримання до пакування та доставки. Мережі магазинів тільки приймають на своїх розподільчих центрах. Ніяких особливих умов, ми стоїмо на полицях в одному ряду з фабричними аналогами, і тільки упаковка доносить до споживача відмінність нашої продукції від сусідньої. Дуже б хотілося, щоб магазини мали сигнальні вивіски, стопери, які б пояснювали відмінність такого продукту.








За останні роки побільшало запитів до нас від невеликих магазинів з регіонів. Це хороший знак, що вже не тільки столиця зацікавлена в органічній продукції, але й обласні та районні центри. Значить, наша ідея працює. А також радує те, що малий та мікробізнес теж дивиться в сторону екологічності й не боїться розпочинати нове в цей непростий час.











Наразі понад 2000 компаній у всьому світі заявили про перехід на яйця безкліткового утримання курей. В Україні також присутні такі бренди, наприклад, міжнародний ритейлер Metro Cash&Carry в Україні має перейти на безкліткові яйця до 2025 року. Danon, Hyatt, Radisson та інші всесвітньо відомі бренди також підтримують етичне ставлення до тварин своєю політикою і створюють альтернативне краще майбутнє для багатьох тварин на виробництвах.








Авторка статті: Ліза Северіна, керівниця департаменту зі сталого розвитку Cage-free Альянс Українського Бізнесу





Поділитись в соцмережах:


Текст сообщения:

*

*